Dojčenie


Dojčenie je dar pre dieťatko aj pre maminku. Dojčenie prináša intenzívny fyzický kontakt, v ktorom si dieťatko zabezpečuje stabilizáciu telesných funkcií, vyzrievanie mozgu a vytváranie mozgových spojení, rýchlejší rast a prospievanie, reguluje si srdcovú činnosť, telesnú teplotu, spánok. Taktiež sa podporuje tvorba materského mlieka, zlepšuje sa trávenie a zefektívňuje vstrebávanie živín u dieťatka. Materské mlieko poskytuje dojčenému bábätku mnohé imunitné látky a faktory, ktoré ho chránia pred ochorením. Vďaka dojčeniu zvládnu bábätká aj staršie deti ochorenie lepšie a ľahšie. Napriek tomu, že je dojčenie prirodzené, môžu sa najmä na začiatku vyskytnúť ťažkosti. Súvisí to častokrát už som samotným priebehom pôrodu, pobytom v nemocnici, nedostatkom informácií alebo získaním zmätočných informácií.


Z môjho pohľadu má najväčší význam príprava na dojčenie pre tehotné budúce maminky, kde sa dozvedia o tom, ako môže už samotný pôrod ovplyvniť dojčenie, ako zvládnuť prvé dni po vaginálnom pôrode aj cisárskom reze, prečo je kontakt koža na kožu dôležitý, ako sa vyhnúť poškodeným a bolestivým bradavkám a ako riešiť iné problémy s prsníkmi. Ukážeme si správnu polohu pri dojčení, dobré prisatie, naučím vás rozoznať, kedy bábätko prijíma dostatok mliečka. Povieme si, aké mýty kolujú o dojčení, a aké sú zásady bezpečného spania s dieťatkom. Tieto užitočné informácie minimalizujú výskyt problémov s dojčením po pôrode , odstránia obavy a dodajú maminke potrebnú sebadôveru v seba a v starostlivosti o bábätko.


Poradenstvo pri dojčení pre maminky po pôrode robím v ich domácom prostredí, aby sa zabezpečil čo najväčší komfort maminky aj bábätka. Poradenstvo zvyčajne trvá hodinku, niekedy menej a niekedy viac, podľa potreby. Na začiatku sa opýtam maminky na jej očakávania od poradenstva, na to, s čím by potrebovala pomôcť a potom si všetko prejdeme v jednotlivých krokoch. Najčastejšie potrebujeme upraviť polohu pri dojčení, ukázať správne prisatie bábätka na prsníku, poriešiť bolestivé bradavky, nedostatočnú tvorbu mliečka a podobne. Na záver zvyčajne preberieme stravu dojčiacej maminky, to, či sa vyskytujú aj nejaké obmedzenia pri dojčení, bezpečné spoločné spanie s bábätkom alebo čokoľvek, čo maminku zaujíma ohľadom starostlivosti o bábätko. Výnimočne a po dohode robím poradenstvo aj u seba doma.

prev next

Nosenie


Nosenie mimoriadne uľahčuje starostlivosť o dieťatko. Mnohokrát sú rodičia zaskočení situáciou, v ktorej  je bábätko nakŕmené a prebalené a podľa očakávaní by malo byť spokojné. Ale nie je. Po položení do postieľky či kočíka je naopak nespokojné, plače. Keď ho vezmú na ruky, prestane.

Nedá sa očakávať, že dieťatko, ktoré bolo 9 mesiacov v brušku maminky,  počulo tlkot srdiečka a všetky pochody v jej tele, bude spokojné niekde v postieľke, hojdačke či kočíku. Dieťatko potrebuje kontakt s matkou, alebo inou blízkou osobou, ktorá sa o neho stará. Na druhej strane však mamička po pôrode potrebuje aj fungovať v pôvodnom režime, najmä, keď má už staršie dieťatko alebo viac detičiek. Zvyčajne si nemôže dovoliť ležať celý deň s bábätkom v posteli. Nosenie je preto výborná možnosť ako skĺbiť maminkine potreby a aj potreby bábätka.

Poradenstvo pri nosení je určené maminkám s bábätkami, ktoré sa chcú naučiť základné dva spôsoby naviazania bábätka do pevnej šatky. Ukážeme si vertikálnu polohu a tzv. „kojo úvaz“ v horizontálnej polohe, kde sa bábätko môže bezpečne v šatke dojčiť. Taktiež si ukážeme vertikálny úväz pre šatku elastickú. Pomôžem maminke zorientovať sa v ponuke šatiek a ergonomických nosičov, vysvetlím rozdiel medzi ergonomickým a nevhodným nosením dieťatka.

Poskytujem aj možnosť zapožičania pevnej aj elastickej šatky.


prev next

Masáže dojčiat


Pre maminky a ich detičky od narodenia do cca 1 roku ponúkam kurz masáže dojčiat, kde sa naučíte, ako sa jemne dotýkať vášho dieťatka a prehlbovať citovú väzbu medzi vami a dieťatkom. Masážou podporíte imunitu a zdravý vývoj, pomôžete s kolikou a bolesťou bruška či zúbkov. Masáž tiež upokojí vaše bábätko a pomôže mu lepšie zaspinkať.